Zapachy szyprowe i aldehydowe

Kompozycje zapachowe potrafią zadziwiać i sprawiać, ze chciałoby się je wąchać niemal non stop. Perfumy dla kobiet są niezwykle różnorodne, a ich zapachy wywodzą się z wielu rodzin, dając możliwość przebierania i dobierania zapachu na każdą okazję. Pośród ciekawych nut zapachowych poznać należy również zapachy szyprowe oraz aldehydowe.

Zapachy szyprowe

Kojarzą się z szykiem, elegancją i klasyką. Nazwa tej grupy wywodzi się od francuskiej nazwy dla wyspy Cypr, czyli Chypre. Tak nazywały się również perfumy marki Coty, które powstały w 1917. Cieszyły się tak dużą popularnością, że kolejni producenci zaczęli wypuszczać na rynek podobne kompozycje, a obecnie już cała grupa zapachów nosi tę nazwę. Są to zapachy łączące w sobie aromaty żywicy, mchu dębowego, paczuli, szałwii, bergamotki czy też innych kwiatów lub owoców, a w niektórych przypadkach nawet tytoniu. Są to zapachy tworzone dla kobiet. Wyróżnia się suszy oraz świeży, a jednocześnie bardzo bogaty bukiet, można w nich wyczuć nieznacznie słodką nutę. Większość z nich stosunkowo długo utrzymuje się na skórze.

Zapachy aldehydowe

W tej rodzinie zapachowej prym wiedzie legendarny już Chanel No.5. Osoby, które uwielbiały perfumy tej marki, wykazały ogromne zainteresowanie No.5, który łączy w sobie aldehydy o zapachu kolendry, pomarańczy oraz fiołka. Jest to więc chemiczne połączenie, jednak obecnie już łączenie tych trzech wyjątkowych zapachów nazywane jest po prostu aldehydami.

Dodaj komentarz