Zapachy cytrusowe i kwiatowe

Kompozycje perfum można podzielić na kilka tzw. rodzin zapachowych. Nalezą do nich zapachy cytrusowe oraz zapachy kwiatowe. Często w mniejszej ilości w danym zapachu występują nuty z innego, jednak istotne będzie ich ilość i nasycenie. Takie akcenty wpływają na unikalność każdej kompozycji, a stylista perfum ma szerokie pole do popisu.

Zapachy cytrusowe

Zaliczamy tu kompozycje zapachowe tworzone głównie z nut cytrusowych, które inaczej nazywane są hesperydowymi. Perfumy dla kobiet, w takim klimacie cieszą się dość dużą popularnością. Powszechnie występują tu wonie pomelo, grejpfruta, pomarańczy, bergamotki, cytryny, mandarynki oraz limonki. Dla stworzenia kuszącego zapachu uzupełnia się je wyciągami z kwiatów oraz nasion pomarańczy. Problematyczne jest, że olejki eteryczne z cytrusów mają tendencję do szybkiego ulatniania się. Dzięki temu ich zapach czujemy bezpośrednio po tym jak otworzymy flakon z perfumami. Są to zapachy jednocześnie ostre i lekkie, dają poczucie odświeżenia i są energetyzujące. Nuty cytrusów występują niemal  we wszystkich perfumach, choć często stanowią elementy poboczne. Popularne są ich połączenia z zapachami owocowymi oraz kwiatowymi

Zapachy kwiatowe

Naturalne aromaty sprawiają, że ich wykorzystanie w produkcji perfum jest bardzo popularne i częste. Prawdziwą łagodność można odkryć w kompozycja nut z takich kwiatów jak: goździk, fiołek, lotos, róża, konwalia, gardenia, jaśmin, tuberoza. Z kolei zmysłowe aromaty pojawiają się dzięki słodkim oraz upojnym kwiatom, takim jak: frangipani, champaca, heliotrop, magnolia. Na rynku dostępne są zarówno różnorodne zwariowane kombinacje różnych, kwiatowych nut zapachowych, jak i specyficzne prezentacje jednej z nut. Kwiatowe zapachy to z pewnością hołd dla kobiecości.

Dodaj komentarz